SES NEDİR?
Ses, insan kulağı ile duyduğumuz – duymadığımız titreşimlerin, frekansların tümüdür. Her şey sestir, titreşimdir ve ses her yerdedir. Evrende her şeyin kendine has titreşimi frekansı vardır. Ses evrenin temelidir.

⦁ Ses Meditasyonu için önceliğimiz niyete odaklamadır.
⦁ Her çalışmada öncelikle nefes sakince alınır ve nefes boşaltılır sonra uyulamaya geçilir.

FREKANS + NİYET = ŞİFALANMA
Sound healing, yani sesle şifa ses enerjisinin bilinçli olarak belirlenmiş niyetlere ulaşmak ve insan sağlığını desteklemek, geliştirmek ve düzeltmek için kullanmasıdır.

Sound healing terimi yaklaşık 30-40 sene evvel Amerika’da ortaya çıkmıştır. Çiçek çocukların Hindistan, Nepal ve Tibet’e yapmış oldukları seyahatlerde Tibet kaseleri, gonglar ve çeşitli başka ses enstrümanları ile tanışıp bunları batıya getirmişlerdir.

Sistematik olarak yapılan çalışmalar sonucunda bu enstrümanlar insan beden-zihin ve ruh sağlığına olan faydalarını keşfetmiş ve dünya çapında bu enstrümanların yayılmasına yardım etmişlerdir
Sesin iyileştirici ve dönüştürücü gücü pek çok kadim uygarlıkta kullanılmıştır. Mısır, Anadolu, Hindistan, Şamanizm, Budizm, Sufizm bunlardan bazılarıdır. Dönemimizde sesle şifa ile uğraşanlar bütün bu perspektiflerden bakıp kendi yollarını oluşturmaktadırlar.

ZİHİNSEL VE FİZİKSEL FAYDALARI

⦁ Zihnin Sakinleştirilmesi: Ses meditasyonu sakinleştirici etkileriyle zihni sakinleştirir ve iç huzuru artır. Zihinsel konuşmayı azaltır, durdurur
⦁ Stres Azaltma: Stresi azaltarak zihnin daha dingin ve rahat hissetmesini sağlar.
⦁ Depresyon ve Ruhsal Bozukluklarla Başa Çıkma: Depresyon ve diğer ruhsal bozukluklarla başa çıkmaya yardımcı olabilir. Ses meditasyonu beyindeki endorfinlerin ve serotonin seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir, bu da ruh halinin iyileşmesine ve zihnin sakinleşmesine yardımcı olabilir.
⦁ Dolaşımı İyileştirme: Kan dolaşımını artırarak vücutta daha fazla oksijen ve besin maddesi taşınmasına yardımcı olur
⦁ Bağışıklık Sistemini Güçlendirme: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar, ses meditasyonu seansları sırasında salgılanan sitokinlerin (bağışıklık sistemi hücrelerinin ürettiği proteinler) arttığını göstermiştir.
⦁ Uyku Kalitesini İyileştirme: Ses terapisi, uyku kalitesini iyileştirerek daha iyi bir uyku deneyimi sağlayabilir. Bu da gün içinde daha fazla enerji ve verimlilik sağlayabilir.
⦁ Kasları gevşetir
⦁ Nitrik Oksit seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.